У ГРУПІ ДИТИНА-ПЕРЕСЕЛЕНЕЦЬ: ЯК ВИБУДУВАТИ ВЗАЄМОДІЮ ТА СТВОРИТИ БЕЗПЕЧНЕ СЕРЕДОВИЩЕ

У ГРУПІ ДИТИНА-ПЕРЕСЕЛЕНЕЦЬ: ЯК ВИБУДУВАТИ ВЗАЄМОДІЮ ТА СТВОРИТИ БЕЗПЕЧНЕ СЕРЕДОВИЩЕ

ЩО ЗРОБИТИ НАЙПЕРШЕ

Насамперед складіть первинний, базовий план роботи з дитиною-переселенцем. Бажано передбачити у ньому такі завдання:

  • поспостерігати за тим, як адаптується дитина;
  • виявити, із якими труднощами
  • розробити рекомендації для вихователів, вона стикається під час гри та інших видів діяльності;як працювати з такою дитиною.

Також можете виділити окремий час для того, щоб консультувати батьків дітей-переселенців, сформувати терапевтичні групи для взаємодії з дітьми–переселенцями та їхніми сім’ями. Для того щоб мати базу для подальшої роботи, виконуйте три дії.

Складіть приблизний план роботи із дитино-переселенцем. При цьому орієнтуйтеся на першочергове стратегічне завдання – корегувати поточний психологічний стан дитини й підвищувати її ресурсний стан.

 Підготуйте картотеку з простими іграми та вправами, які стануть у пригоді для роботи з дитино.-переселенцем.

Підготуйте спеціальний інструментарій для занять з дитиною-переселенцем, що враховуватиме її очікуваний психологічний профіль і допомагатиме адаптуватися, встановити контакт, знижувати тривожність, створювати відчуття безпеки.

ЯКІ ІГРИ  ЛІПШЕ ОБРАТИ

Для того щоб допомогти опрацювати емоційний досвід, підійдуть ігри, під час яких дитині-переселенцю не обов’язково озвучувати її проблеми. Також стануть у пригоді релаксаційні, групові ігри.

Іноді емоційний досвід дитини-переселенця настільки масштабний, що їй складно говорити. Тож для того, щоб допомогти дитині позбутися негативних емоцій, тривоги, використовуйте невербальні ігри, вправи та техніки арт-терапії. Приміром, можете запропонувати дитині помалювати, поліпити із пластиліну чи глини, зробити аплікацію чи колаж, виконати пантоміму тощо.

Страх, тривога, гнів можуть залишатися на тілесному рівні як затиски. Так, деяким дітям, які пережили травмівні події, властивий «рефлекс застигання»: вони ніби ціпеніють,застигають, у них стискаються щелепи, завмирає обличчя, затамовується подих. А тому підберіть до ігротеки ігри,що допоможуть розслабити м’язи та нормалізувати дихання.

Птаха

Дитина витягує руки в сторони, довільно бігає кімнатою, глибоко дихає і при цьому махає

руками, ніби птаха крилами.

Сніжинка

Під супровід заспокійливої музики дитина повільно кружляє кімнатою. Відтак неквапливо

присідає, прилягає на килимок на 2 – 3хв., уявляючи себе сніжинкою.

Включіть в ігротеку релаксаційні ігри – вони прості, приємні та зрозумілі дитині. Повторюйте такі ігри під час заняття кілька разів.

Різнокольорове дихання

Дитина уявляє, що вдихає повітря її найулюбленішого кольору, а видихає – того кольору, який

взагалі не любить. Як варіант, дитина старшого дошкільного віку може видихати негативні емоції

переживання, горе, вдихати  – спокій, щастя, радість, впевненість.