Органiзацiя харчування

Поради щодо харчування

Яке печиво найкорисніше для маленьких дітей?

Картинки по запросу Яке печиво найкорисніше для маленьких дітей?

Багато мам вважають, що найшкідливіше печиво для їх дітвори – жирне пісочне, а найкорисніше – крекери. Фахівці із цього приводу мають зовсім іншу думку. На їх погляд, в рейтингу корисності печива саме крекер знаходиться на останньому місці.

Печиво дозволяється давати дітям з 6 місяців, але деякі педіатри рекомендують починати балувати малюків випічкою тільки з 1 року. Природно, перший час треба годувати улюблених чад спеціальними дитячими печенюшками без цукру, жиру, солі і перед покупкою дуже уважно читати їх склад, адже навіть під назвою «Дитяче» може ховатися досить алергенний продукт. Зовсім інша справа, коли малюк підростає, набирається сил і досягає шкільного віку. Тоді йому можна їсти і солодкі колобки, і соломку з маком, і пісочні печенюшки з горішками. Ось тільки на деякі ласощі краще не налягати або відмовитися від них зовсім, інакше є шанс підірвати здоров`я або вирости не вгору, а вшир.

1-е місце: галети, «Шкільне», «Марія»

Якщо скласти рейтинг корисності печива, на першому місці опиняться сухі галети. Вони робляться тільки з води і муки, тому є дієтичними, неалергенними і низькокалорійними (340 ккал на 100 г). Однак у будь-якому випадку вироби з ароматизаторами купувати не варто, а ось соду або солі в складі лякатися не варто – під час випічки ці розпушувачі перетворяться і стають безпечними, до того ж завдяки ним печиво добре відкушується.

2-е місце: соломка

Ароматна і смачна соломка теж відноситься до сухого печива. Але на друге місце рейтингу вона потрапила через присутність пристойної кількості цукру і однієї технологічної особливості. Річ у тому, що для отримання коричневої глянсової поверхні соломку дуже сильно прожарюють і у середині готовки обприскують лугом, без якого виріб був би блідим і непоказним.

3-е місце: вівсяне

Ще один представник корисного для дітвори печива – вівсяне (450 ккал). Жиру в ньому небагато (на 100 г борошна – 5 г) і, що головне, крім пшеничного борошна, використане вівсяне грубого помелу (у співвідношенні 3/1). Саме воно забезпечує кондитерський виріб клітковиною, вітамінами і мінералами. Втім, не кожне вівсяне печиво, лежачи на наших прилавках, можна назвати корисним. Коли вибиратимеш ласощі для своєї дитини, зверни увагу на колір. Якщо печенюшки красиві, глянсові і яскраво-коричневі, значить, вони ненатуральні. А ось коли в тесті присутня велика кількість вівсянки, виріб виходить блідуватим.

4-е місце: «Ювілейне», «Вершкове»

Пісочне печиво з виразно видним малюнком на поверхні («Ювілейне», «Вершкове», «Весняне») фахівці називають цукровим. У нім значно більше жиру, ніж у вівсяному (20 г на 100 г муки), і робиться воно з дуже пластичного тіста. Хороше цукрове повинне бути жовтуватого кольору, крихке, пористе і здатне до швидкого набухання.

5-е місце: пісочне

На жаль, діти рідко люблять сухе печиво і з більшою радістю уплітають пісочну випічку – калорійну (до 500 ккал), з великою кількістю цукру і жирів (30 г на 100 г муки). Природно, краще, якщо ти готуватимеш її сама на основі вершкового масла, тому що все магазинне печиво роблять з маргарину. Втім, треба лише обмежити споживання жирного продукту і вибирати для дитини якісний товар. На відміну від цукрових пісочні вироби не так добре тримають форму, але все-таки. І звертай увагу на склад солодощів, адже чим коротший і простіший список інгредієнтів, тим більш безпечною для твоєї дитини буде випічка.

6-е місце: крекери

Крекери зайняли в рейтингу останнє місце завдяки своєму складу. Тому що робляться вони за технологією сухого печива – розкочуються якнайтоншим шаром, збираються в багатоярусний «торт» і розрізають на круги, ромби і квадрати. Але на відміну від корисних галет кожний з 40 шарів змащується маргарином і присмачується харчовими добавками (ароматизатор сиру, шинки). Природно, виріб виходить неймовірно жирним і його калорійність стає на рівні пісочного – 480-500 ккал. Крім того, крекери рясно посипають сіллю, яка порушує у дитини водний обмін і викликає спрагу.

Не дитяче печиво

Печиво з начинками дуже смачне і ефектне. Але давати його дітям не слід. Зі всіх добавок у виробничій випічці найбезпечнішою вважається лише горіхова. А ось решта начинок і прикрас може нашкодити здоров`ю твого малюка.

Шоколадна глазур.

Натуральним шоколадом, зробленим з корисного какао-масла, печиво не заливають. І справа тут не в жадібності виробників, а в технологічній необхідності. Виявляється, жири з какао-продуктів і з печива при взаємодії викликають неприємний запах і смак гіркоти. Тому глазур роблять навіть не з пальмових замінників какао-масла, а з лауринової кислоти. Вона ж використовується для виготовлення в`язнучих на зубах солодких плиток.

Меню для розуму: чим годувати маленького розумника?

Похожее изображение

Малюк росте і розвивається дуже швидко, особливо в перші три роки

свого життя. А для цього його організму потрібний правильний будівельний матеріал – корисна їжа.

Чим годувати малюка, щоб він ріс не лише великим,але і розумним?
Найінтенсивніше зростання, як ми вже сказали,доводиться на перші три роки життя дитини.

За цей час вона витягується майже в два рази, а коло її голови збільшується приблизно на 15 см.

Для порівняння:впродовж наступних 20 років голова “виросте” всього на 5см.

Тому важливо, щоб в раціоні малюка були присутніми наступні продукти:

1. Бобові, соя, м’ясо, молочні продукти – все, де багато вітамінів групи В.
Їх нестача може бути причиною надмірної збудливості,швидкої стомлювано-сті, неуважності, поганого сприйняття всього нового.

2. Морська риба (лосось, тунець, сардини і жирна оселедець-івасі), морепродукти -в них не лише вітаміни групи В, але і поліненасичені жирні кислоти і кислоти групи Омега – 3.

Останні, до речі, відповідають за розумові здібності,дрібну моторику і мотор-но-зорову координацію.

3. Твердий сир, кефір, сир, зелень, селера, буряк, мигдаль- чемпіони за вмістом кальцію, украй необхідного для малюка.
Нестача кальцію багата поганим сном, дратівливістю і плаксивістю дитини.

4. Маслинова олія, фініки, гречка, а ще цвітна капуста,вишня, абрикоси, смо-родина, агрус (можна навіть заморожені) – йодовмісні продукти.

5. Ягоди (вишня, черешня, малина, суниця, слива), фрукти(кавун, банани),

овочі (гарбуз, білокачанна капуста,морква, картопля), зернові і злакові, – потужні джерела глюкози. Ще її багато в меді.

6. Антиоксиданти: капуста, буряк, шпинат, помідори,баклажани, гарбуз,

морква, болгарський перець,кукурудза. Вони виводять з організму токсини – відходи життєдіяльності клітин.

Не забувайте: користь здоров’я принесуть тільки сезонні (!) овочі і фрукти.

7. Горіхи. Найкорисніші і доступніші – волоські, але не менш корисні і лісові (фундук).На день дитині хватає

1-2ядра.

Поради щодо харчування дитини вдома у вихідні дні

– Пам’ятайте. що діти мають їсти чотири-п’ять разів на день із перервою в 3-4 години.

– Не давайте дитині між прийомами їжі солодощі.

– Складайте дитячий раціон так, щоб він містив у достатній кількості білки,жири,вуглеводи,мікро- та макроелементи, а також вітаміни.

– Давайте дитині пити чисту воду. Соки або чаї не замінять її в раціоні дитини, на скільки корисними вони не були б.

– Урізноманітнюйте харчування дитини, адже його одноманітність призводить до зменшення кількості шлункового соку. Як наслідок знижується апетит та порушується засвоєння їжі.

– Навчайте дитину раннього віку їсти самостійно.

– Діліть дитині молодшого дошкільного віку котлету та рибу на кусочки, але після того, як вона побачить готову страву.

– Навчіть дитину їсти м’ясо та рибу разом із гарніром.

– Завжди орієнтуйтеся на апетит дитини. Ніколи не годуйте дитину насильно. Пам’ятайте, що зниження апетиту може свідчити про захворювання дитини.

– Підтримуйте у дитини перед та під час їжі гарний настрій. Це важливий чинник для формування хорошого апетиту.

КОРИСНІ ПОРАДИ: як визначити яких вітамінів потребує організм?

Похожее изображение

Часто однією з причин виникнення захворювання є нестача вітамінів. Про те, чого потребує організм, виявляючи симптоми розглянемо детальніше.

Симптом: швидка стомлюваність.

Не вистачає вітамінів В3, Е, марганцю, калію.

Включити в меню: горіхи, зелень, буряк, зелений горошок, цитрусові, банани і насіння соняшника.

Симптом: безсоння, дратівливість.

Не вистачає вітамінів групи В, калію і кальцію.

Включити в меню: салат, цитрусові і банани, боби, родзинки, яловичу печінку і нирки, свіжу рибу, неочищений рис та інші злаки.

Симптом: часті кровотечі з носа, запаморочення.

Не вистачає вітамінів С, К і Р.

Включити в меню: помідори, капусту, зелений перець, смородину і цитрусові, цукати з кірочок цитрусових (в них багато вітаміну Р), натуральні йогурти, риб’ячий жир в капсулах або Омега-3.

Симптом: псуються зуби.

Бракує вітаміну D.

Включити в меню: все той же риб’ячий жир, печінка, вершкове масло та інші молочні продукти, жовтки, а також рибу, сири, сою, арахіс, волоські горіхи, насіння соняшнику.

Симптом: часті простудні та респіраторні захворювання.

Не вистачає вітамінів А і В5.

Включити в меню: моркву, гарбуз і інші жовто-оранжеві овочі, чорну смородину, яєчний жовток, листовий салат, рибу, сметану, вершкове масло, боби і диню.

Ми живемо не для того, щоб їсти,
Але для того, щоб жити.
Сократ

РЕЖИМ І РАЦІОН ХАРЧУВАННЯ В ДИТЯЧОМУ САДКУ

Картинки по запросу режим харчування в днз

Меню дитини в дитячому садку – збалансоване і різноманітне. Тому прийняті загальні норми харчування в дитячому садку, які обов`язково дотримуються. Раціон залежить від вікової групи дитини.

У складанні меню бере безпосередню участь сестра медична старша Тимощук Ніна Федорівна. Ведеться спеціальний, так званий, бракеражний журнал. У нього заносять щоденний раціон і якість використовуваних продуктів.

У ЗДО №39 – чотириразове харчування: для груп раннього віку вартість дітодня – 25.00 грн.; для груп передшкільного віку вартість дітодня – 31.00 грн. Передбачений другий сніданок: у вигляді фруктів або соку. Щоденне меню вивішується біля харчоблоку та в кожній групі. План харчування розробляється наперед. Всі бажаючі батьки мають право ознайомитися з меню на найближчі два тижні. В закладі також організовується дієтичне харчування для дітей (за направленням лікаря).

До уваги батьків!

Картинки по запросу режим харчування в днз

Раціональне, здорове харчування дитини є важливим щоденним питанням!

В повсякденному харчуванні обов’язково мають бути: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини, клітковина, вода.

Той, хто дбає про своє здоров’я, має дотримуватись трьох принципів здорового харчування: помірність, різноманітність, збалансованість.

Помірність – щоб калорійність раціону не перевищувала енергетичних витрат організму.

Різноманітність – передбачає споживання продуктів усіх основних груп (хліб і крупи; овочі та фрукти; м’ясо та молочні вироби).

Збалансованість – означає правильне співвідношення цих груп продуктів.

Для того, щоб їжа приносила користь, необхідно знати години харчування, а також правильно розподілити, коли і які продукти вживати. Наприклад, продукти, багаті на білок (м’ясо, рибу, яйця, горох, квасолю), вживають на сніданок та обід, а страви з круп та овочів залишають на вечерю.

Необхідно, щоб їжа була різноманітною.Але є продукти, вживання яких треба обмежити. Це цукор, жир, сіль, борошняні вироби. Від надмірного вживання солодощів люди повнішають, у них псуються зуби, вони частіше хворіють. Надлишок в організмі солі теж може стати причиною захворювань.

Голод – це голос природи, який дає сигнал, що організму потрібна їжа.

Апетит – це звичка, набута людиною протягом життя і проявляється бажанням поїсти внаслідок зміни настрою, певної ситуації, настання становленого часу, впливу виду, смаку, запаху їжі і навіть однієї думки про ту або іншу їжу. Для дітей перш за все необхідне споживання повноцінного білка. Адже це основний будівельний матеріал для організму. В разі його нестачі виникає гальмування росту.

Необхідно пам’ятати, що саме в продуктах тваринного походження білки є повноцінними. Дуже корисним для організму дітей та підлітків є біле м’ясо птахів (грудинка), як джерело легкозасвоюваного повноцінного білка, що практично не містить жиру. Телятина та нежирна свинина відіграє важливу роль у кровотворенні (зокрема, його вживання рекомендують при недокрів’ї як джерело заліза). Джерелом білка є також яйця, риба, молоко, сир, картопля, свіжа капуста, гречана, рисова, вівсяна крупа.

Жири – теж частинка тіла людини. Після травлення їх організм відкладає „про запас” – під шкірою та навколо життєво важливих органів, таких як серце, печінка і нирки. Вони захищають нас від холоду і запобігають пошкодженню внутрішніх органів і кісток. Тому деяка кількість підшкірного жиру дуже необхідна для підтримання здоров’я. Найбільш необхідні для організму жири знаходяться в молоці, вершковому маслі, сметані, кефірі, йогуртах, яєчному жовтку, жирній рибі (оселедець, скумбрія, сардини), нерафінованій олії. Ці жири знижують рівень холестерину в крові, зменшують ризик виникнення серцево-судинних захворювань.

Корисність вуглеводів для організму в тому, що вони сприяють нормалізації процесів травлення, дають відчуття ситості на тривалий час, а деякі швидко втамовують голод (фрукти, мед, цукор). Вуглеводи дуже калорійні. Їх надлишок у раціоні може привести до ожиріння (особливо в дитячому віці).

Здоровий раціон не обходиться без клітковини, оскільки вона допомагає виводити відходи з організму. Вона також надає нашій їжі „об’єму”, підсилює моторику кишечника, нормалізує травлення і допомагає контролювати вагу.

У здоровому харчуванні ніяк не обійтись без води. Вона не вважається поживною речовиною, але виконує життєво необхідні функції: сприяє обміну речовин, виводить токсичні відходи. Організм дитини потребує 1л рідини. Корисно також випивати склянку – півтори джерельної води. За нестачі води в організмі людина відчуває спрагу, з’являється млявість, знижується тиск крові. Якщо без їжі можна прожити більше місяця, то без води – лише кілька днів.

Ключовими компонентами здорового раціону є вітаміни і мінерали. Вони також містяться у їжі і є важливим джерелом протеїну, вуглеводів та жирів. Вітаміни й мінерали легко руйнуються у процесі обробки їжі, тому так важливо щодня їсти хоча б трохи сирих овочів і фруктів.

Найпоширенішими з вітамінів є:

– Вітамін А сприяє росту, потрібний для нормального зору. Його багато у моркві, маслі, сирі, яйцях, печінці, помідорах, зеленій цибулі.

– Вітаміни групи В необхідні для розумової і фізичної праці. Містяться вони у житньому хлібі, вівсяній та гречаній крупах, у горосі, квасолі, жовтку яєць, печінці, м’ясі.

– Вітамін С запобігає застуді, поліпшує кровообіг, сприяє росту, лікує цингу. Багато його в капусті, картоплі, помідорах, цибулі, шипшині, часнику, лимонах, чорній смородині.

– Вітамін D зміцнює кістки, запобігає рахітові. Міститься в молоці, печінці, житньому хлібі, яйцях, риб’ячому жирі.

Організм дитини, особливо в період його формування, дуже чутливий до дефіциту вітамінів. При їх нестачі розвивається гіповітаміноз (погіршення самопочуття, швидка втомлюваність, дратівливість, зниження захисних сил організму). Такі стани частіше спостерігаються взимку та навесні, що пов’язано з особливостями харчування у ці періоди. Адже тоді менше вживається свіжих овочів та фруктів та й вміст вітамінів у цих продуктах є меншим, ніж влітку та восени. Тоді добову потребу у вітамінах слід забезпечити змішаним раціоном харчування.

Корисно вживати щоденні вітамінні салати, які доступні кожній сім’ї:

Морква, яблуко, солоний огірок, хрін, зелень петрушки.
Червоний буряк, морква, майонез.
Редька, морква, часник, сметана, сіль, цукор, зелень петрушки.
На формування м’язової, кісткової, нервової тканин у дітей впливають мікроелементи: калій,кальцій,магній, залізо, йод, фосфор, цинк. Тому у харчуванні мають бути : яблука,абрикоси, вишня, виноград, ананаси, квасоля, огірки, капуста, риба, м’ясо, в яких їх найбільше.Для прикладу візьмемо кільку. Це дрібна промислова риба родини Оселедцеві. Хоча її незаслужено відносять до дешевих сортів риби, вона – величезрий резерв кальцію. А кальцій бере участь у формуванні кісткової тканини, стимулюе ріст дитини. Під його впливом формуються гарні й міцні зуби.А в хребті, лусці, хвості зосереджені також запаси фосфору.

Специфіка харчування у дитячому закладі

Харчування дітей у дитячих садках в Україні регламентується “Інструкцією з організації харчування дітей у дошкільному навчальному закладі”, затвердженій Міністерством охорони здоров’я України та Міністерством освіти і науки України у 1993 році, Державною цільовою соціальною Програмою розвитку виробництва продуктів дитячого харчування на 2012/2016 роки.

Усі продукти харчування, які потрапляють до дошкільного закладу, мають відповідність до умов державних стандартів та супроводжуються документацією (накладні, сертифікати) з висновками щодо їх якості, терміну реалізації, кількості.

Меню для дітей у дитячому садку.

У дитячому садку складається одне загальне меню для дітей у віці від 1,5 до 7 років. Сезонність харчування відрізняє лише те, що у літньо-осінній період мають давати дітям більш овочів та фруктів, а у зимово-весняну пору – соки та фрукти. При складанні меню, робітники у дитячому садку враховують:

Добовий набір продуктів
Об’єм порцій
Час приготування страв
Норми заміни продуктів під час приготування страв
Норми втрати при холодній та тепловій обробці
Дані про хімічний склад продуктів та страв.
При складанні денного раціону по-перше піклуються про наявність у ньому головного будівельного матеріалу – білку. Джерело білку тваринного походження – м’ясо, риба, яйце, молоко та молочні продукти. З рослинних продуктів багаті ні білок бобові, деякі крупи (гречана, вівсяна, пшоняна) та хліб. Більшу частину жирів у добовому раціоні дитини повинні представляти жири тваринного походження. Вони розміщуються у вершковому маслі, вершках, сметані. Загальна кількість рослинних жирів (кукурудзяна, сонячна та оливкова олія) складає не менш 15-20 % від його загальної кількості у добовому раціоні дитини. Рафіновані джерела вуглеводів – цукор, варення, мед, кондитерські вироби – менш корисні для дитини. Більшу частину добової потреби малюка у вуглеводах потрібно задовольняти за рахунок круп, хліба, макаронних виробів та , що є найважливішим – овочів та фруктів. Останні мають ще й важливі для дитячого організму вітаміни, мінеральні солі, мікроелементи. Крім того, у овочах та фруктах є пектини, харчові волокна, клітчата, які благодійно впливають на процеси перетравлювання їжі. Масла та ароматичні речовини багатьох фруктів виробляють шлунковий сік та підсилюють апетит. Вони корисні дітям з занизьким апетитом. Необхідно також додавати у меню цибулю та часник. Деякі продукти дитина може вживати кожного дня – це молоко, масло, хліб, цукор, овочі та фрукти, м’ясо. Яйце можна давати через день, сир кисломолочний – через два дні. А ось рибу – два рази на тиждень. У меню на кожний день не повинні повторюватися страви, однакові по складу. Дітям також дуже корисно починати приймати їжу з салатів з сирих овочів чи кислих фруктів, які стимулюють виробку шлункового соку та підвищує апетитативний рефлекс на усіляку їжу.

За кожною дитиною у садку закріплено постійне місто за столом, а вихователь піклується про те, щоб йому було зручно сидіти й використовувати столові прибори. У кожній групі повинні бути стільці, які відповідають віку дітей. Вимоги до посуду: стійкість, зручність та відповідність об’ємам порцій.

Харчування дітей та режим дня у вихідні дні.

У цей віковий період діти дуже енергійні, багато ходять, бігають, люблять рухливі ігри, вони дуже емоційні, вразливі, та питливі, запас знань та вмінь у них постійно збагачується. Щоб переповнити великі розтрати енергії та забезпечити потреби подальшого зросту та розвитку, дітям вкрай необхідний постійний доступ енергії та усіх корисних елементів (білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних солей та мікроелементів), єдиним джерелом яких є повноцінне, адекватне віку дітей харчування. Важливим елементом правильної організації харчування є режим приймання їжі впродовж дня, цілеспрямований розподіл продуктів, об’ємів їжі та добової калорійності між окремими її прийомами.

Режим харчування

Їжа перетравлюється у шлунку дитини в середньому на протязі трьох з половиною – чотирьох годин, тому інтервали між прийманням їжі повинні бути приблизно рівні цьому часу. Години годувань повинні бути постійними, відхилення від встановленого часу не бажані та не повинні перевищувати 15-30 хвилин. Важливо перевернути увагу на неприпустимість приймання якої-небудь їжі між годуваннями, особливо солодощів. Об’єм їжі. Ємкість шлунку у дітей змінюється з віком. Якщо у річного малюка вона прирівнює 250-300 г., то у дитини трьох років – 350-400 г., а у чотирирічного – 450-500 г. Тому харчування повинно бути відповідним по величині разового та добового об’єму їжі у залежності від віку дітей. Певна річ, що об’єм їжі залежить також від апетиту дитини. Загальний об’єм їжі на цілий день складає в середньому: для дітей у три роки – 1500 – 1600 г, для дітей у чотири роки – 1700 – 1750 г. Добова кількість розподіляється між окремим прийманням їжі відносно рівними частинами: 350-400 г. та 400-450г відповідно віку дітей, обід дається в оптимальному об’ємі. Калорійність харчування. Зріст, розвиток, рух, обмін речей та усе інше життєво важливі процеси, які потребують постійного додавання енергії. Потреба дитячого організму в енергії складає: у віці трьох років – 1550-1600 ккал, у чотири роки – 1750-1800 ккал на добу. Добова калорійність харчування дитини повинна відповідати цим цифрам та відповідно розподілятися між окремими прийманнями їжі. Для дітей у віці три роки та старше ціле спроможним вважається наступний розподіл : на сніданок – 25% добової калорійності, на обід – 35-40 %, на підвечірок – 10-15%, на вечерю – 25%. Раціональне повноцінне харчування дітей забезпечується широким асортиментом продуктів тваринного та рослинного походження. Винятком є жирні сорти м’яса та птиці, а також гострі приправи. Цінність продуктів тваринного походження складається поперед усього у тому, що вони є джерелом повноцінних, легко перетравлюваних білків, а також цілого ряду вітамінів, мінеральних речовин та мікроелементів. реакції. Яйця використовують тільки в круто звареному вигляді чи у вигляді різноманітних страв. З жирових продуктів рекомендується вершкове та рослинне масло. Вершкове масло є цінним джерелом вітаміну А, а олія – вітаміну Е та полі не Цінність продуктів рослинного походження складається в їх заможності різними вуглеводами, вони є найважливішим джерелом вітамінів, особливо аскорбінової кислоти (вітамін С), рутину (вітамін Р), бета-каротину, вітаміну Е та багато інших корисних речовин. В них також зміщуються рослинні білки, які в суміші з білками тваринного походження дають найбільш благодійні умови для їх засвоєння. Серед продуктів тваринного походження важливе місце належить молоку та молочним продуктам. Усі молочні продукти також багаті жиром, солями кальцію та фосфору які легко засвоюються. З молочних продуктів, насичених жиром, особливо корисні для дітей вершки та сметана. Кисломолочний сир, вершки, сметана, сир твердий відрізняються від молока та кисломолочних продуктів тим, що входять до раціону харчування не кожен день, а через один-два дні. З м’ясних страв перевага надається яловичині та телятині, використовується також м’ясо куряче, індиче, кроляче, субпродукти – печінка, язик ,мозок; також припустима нежирна свинина, молода нежирна баранина. З м’ясних продуктів рекомендуються молочні сосиски та варена ковбаса. М’ясо та субпродукти є ціннішим джерелом не тільки білку, але й заліза, яке легко засвоюється, а також цілого ряду вітамінів групи В. Дуже корисним продуктом є риба. Використовуйте нежирні сорти морської та річної риби. Білок риби є повноцінним та легко засвоюється. В меню дітей м’ясо чи риба повинна бути присутня кожен день. Велике значення в харчуванні дітей мають яйця, тому що вони вміщують в собі багато харчових речовин, які високо засвоюються: білки засвоюються на 96-97 %, жири – на 95 %. Жовток яйця має комплекс жиророзчинних вітамінів А, Д, Е та групи В, фосфатиди, та різноманітні мінеральні речовини та мікроелементи. Однак, не зважаючи на корисність яєць, у харчуванні дитини зловживати ними не треба, тому що вони спроможні визивати алергічні наповнюваних жирних кислот. Хліб та хлібобулочні вироби обов’язково входять до раціону дитини кожного дня. Білків в ньому значно менше, ніж вуглеводів. Окрім хлібу , дітям рекомендується й інші хлібобулочні вироби: бублики, рогалики, сушки, сухарі. Крупи та макаронні вироби також є важливим джерелом вуглеводів та менш – білків. У харчуванні дітей використовується рис, гречка, вівсяна та манна крупи. Каші можливо готувати з молоком та без молока, з додаванням овочів чи фруктів. Цукор та кондитерські вироби обов’язково надходять до раціону дітей, рекомендуються давати печиво, вафлі, пастилу, мармелад, фруктову карамель, варення, джем, повидло та мед, якщо дитина переносить його. Шоколад та шоколадні конфетки підвищують збудженість нервової системи, може визивати алергію, тому давати часто їх дітям не слід. Фрукти, ягоди, овочі та зелень є обов’язковими у дитячому харчуванні. Вони є незамінним джерелом вітамінів С, Р, провітаміну А (каротину), вітаміну Е, вуглеводів – глюкози та фруктози, органічних кислот, пектинів та харчових волокон, мінералів та мікроелементів. Їжу з високим вмістом білків (м’ясну ,рибну) діти повинні отримувати у першій половині дня, тому що вона довго перетравлюється у шлунку, а у другій – більш легку (молочно-рослинну, вуглеводну).

Питний режим.

Дітей не можна обмежувати у питті, але компенсувати малу кількість рідини солодкими компотами, соками, напоями не треба, тому що це призводить до пригнічення апетиту. Неможна також давати багато пити води під час їжі. Заповнюючи ємкість шлунку та розводячи шлункові соки сприяючі травленню, вона призводить до приниження апетиту та порушенню процесів перетравлювання їжі. Між прийомами їжі вода повинна бути доступною для дітей. Частіше дають свіжу кип’ячену воду, охолоджену до кімнатної температури, столову мінеральну воду без газів чи слабо заварений чай. Можна також рекомендувати швидкорозчинні чаї з екстрактів трав – фенхелю чи ромашки, які сприяють покращенню діяльності шлунку та діють заспокійливо.